Koniec z obowiązkiem publikacji strategii podatkowej – MF planuje uchylenie art. 27c ustawy o CIT
08.05.2025 | PODATKI
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (projekt nr UDER17), który zakłada uchylenie art. 27c ustawy o CIT – przepisu zobowiązującego największych podatników do publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej. Zmiana ma na celu zmniejszenie barier biurokratycznych dla przedsiębiorców.
Obowiązek dotyczy obecnie podatników, których roczne przychody przekraczają równowartość 50 mln euro, a także podatkowych grup kapitałowych.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami, przedsiębiorcy zobowiązani są do zamieszczenia na swojej stronie internetowej informacji o realizowanej strategii podatkowej, zawierającej m.in. dane o:
- stosowanych procedurach podatkowych,
- zgłoszonych schematach podatkowych (MDR),
- transakcjach z podmiotami powiązanymi,
- działaniach podejmowanych w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową,
- planowanych restrukturyzacjach,
- oraz złożonych wnioskach o interpretacje podatkowe lub wiążące informacje stawkowe.
Informacja powinna być publikowana do końca 12. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, a o jej zamieszczeniu należy poinformować naczelnika urzędu skarbowego. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karą do 250 tys. zł.
Zgodnie z treścią projektu nowelizacji, uchylenie art. 27c skutkować będzie nie tylko zniesieniem obowiązku publikacji za lata bieżące, ale również usunięciem obowiązku utrzymywania dostępu do strategii zamieszczonych wcześniej – co obecnie wynika z art. 27c ust. 6 ustawy.
Nowelizacja ma wejść w życie dzień po jej ogłoszeniu. Obejmie sytuacje, w których termin publikacji informacji o strategii przypada po dniu poprzedzającym wejście w życie ustawy.
Celem wprowadzenia obowiązku publikacji było zwiększenie transparentności i świadomości społecznej w zakresie płacenia podatków przez największe firmy. W praktyce jednak publikowane informacje okazywały się lakoniczne i niewystarczające, co – jak wskazuje Ministerstwo Finansów – przemawia za rezygnacją z tego wymogu.